Francuskie stacje paliw nie chcą sprzedawać paliwa ze stratą

Jak podały francuskie media, władze TotalEnergies oraz zarządzający sieciami hipermarketów odmawiają sprzedaży paliwa w cenach poniżej kosztów zakupu, co ma według rządu wesprzeć walkę z inflacją.

O ile koncern TotalEnergies w ostatnich dniach zapowiedział, że dołoży starań, aby także po 1 stycznia 2024 r. ceny paliw nie przekroczyły we Francji psychologicznej granicy 2 euro za litr, to już koncern nie zgadza się na sprzedaż paliw ze stratą i cena na jego stacjach „nie zejdzie” poniżej aktualnej kwoty 1,99 euro za litr, obowiązującej na stacjach paliw należących do jego grupy.

Patrick Pouyanné powiedział, że utrzymanie ceny 1,99 euro to i tak znaczny wysiłek. Cena ta obowiązuje obecnie na około 3 tys. stacji.

Carrefour, drugi co do wielkości francuski detalista zapowiedział, nie będzie „sprzedawał paliwa ze stratą” na stacjach, ponieważ zagrozi to równowadze finansowej firmy.

Według informacji „Le Figaro” menadżerowie grup Leclerc, Intermarché, Système U, Casino, Auchan oraz Carrefour wyrazili jednomyślny sprzeciw wobec sprzedaży paliwa ze stratą na stacjach benzynowych, które znajdują się przy ich hipermarketach.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023