Amerykańskie wojska na tankowcach w cieśninie Ormuz?

Waszyngton podejmuje kroki w celu rozbudowy floty tankowców handlowych pod banderą USA, która transportuje ropę na potrzeby armii amerykańskiej i mógłby rozpocząć umieszczanie personelu marynarki wojennej i piechoty morskiej na tankowcach przepływających przez Cieśninę Ormuz, podaje agencja Reutera.

Rozszerzenie programu bezpieczeństwa tankowców Departamentu Obrony wynika z obaw przed zakłóceniami gospodarczymi. Ekspansja floty tankowców pływających pod banderą USA następuje miesiąc po rozmieszczeniu sił marynarki wojennej i piechoty morskiej na Bliskim Wschodzie w celu wsparcia działań mających na celu zabezpieczenie Cieśniny Ormuz po zatrzymaniach statków przez Iran.

Cieśnina Ormuz jest krytycznym wąskim punktem dla żeglugi ropy naftowej pomiędzy Morzem Arabskim a Zatoką Perską.

W lipcu irańska marynarka wojenna podjęła próbę przejęcia dwóch statków, jednego w Cieśninie Ormuz, a drugiego w Zatoce Omańskiej, wówczas wojsko amerykańskie oświadczyło, że uniemożliwiło Iranowi zajęcie dwóch tankowców handlowych w pobliżu wybrzeża Omanu.

US Centcom twierdzi, że tylko od 2021 r. Iran wykonał operacje na około 20 statkach handlowych. Na początku sierpnia kraje europejskie ostrzegały przed zwiększonym poziomem zagrożenia w Cieśninie Ormuz, przez którą przepływa prawie jedna piąta światowych złóż ropy. W tym samym czasie 6 sierpnia Stany Zjednoczone wysłały na Bliski Wschód kontyngent liczący 3 tys. marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej wraz z większą liczbą myśliwców i okrętów wojennych.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023