Chiny zwiększają eksport oleju napędowego

Chińskie rafinerie potroiły w tym roku swój eksport oleju napędowego, ponieważ kwoty eksportowe i rosnące marże rafineryjne w Azji okazały się wystarczającymi zachętami w obliczu słabego krajowego popytu.

Według danych Generalnej Administracji Ceł, cytowanych w poniedziałek przez agencję Reutera, między styczniem a sierpniem chiński eksport oleju napędowego wzrósł o 197,2 proc. w porównaniu z tymi samymi ośmioma miesiącami 2022 roku. Jak wynika z oficjalnych chińskich danych, w samym sierpniu eksport chińskiego oleju napędowego wzrósł o 51,5 proc. rok do roku. Eksport benzyny i paliwa do silników odrzutowych również wzrósł w sierpniu oraz w okresie styczeń-sierpień, w związku ze wzrostem marż rafineryjnych w regionie.

Według szacunków agencji Reutera, w zeszłym miesiącu regionalne marże rafineryjne wyniosły średnio 12,60 USD za baryłkę, co oznacza wzrost w stosunku do lipca, jednocześnie są najwyższe od końca stycznia tego roku.

Gwałtowny wzrost eksportu chińskich paliw, zwłaszcza oleju napędowego, nastąpił po tym, jak rafinerie przetworzyły w sierpniu największe w historii ilości ropy naftowej. Według szacunków agencji Reutera, w okresie od stycznia do sierpnia przerób rafinerii wzrósł o 11,9 proc. rok do roku do 14,76 mln baryłek dziennie.

Wysokie marże na rynkach eksportowych i szczytowy popyt krajowy w lecie skłoniły chińskie rafinerie do zwiększenia przerobu ropy naftowej do rekordowego poziomu 15,23 mln baryłek dziennie w sierpniu.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023