Saudyjska ropa lekka w Europie kosztuje prawie 100 USD za baryłkę

Agencja Bloomberg podała, że w tym tygodniu cena ropy Arab Light z Arabii Saudyjskiej wzrosła na rynku europejskim do ponad 98 USD za baryłkę.

W ciągu ostatnich 40 lat cena ropy Arab Light przekroczyła już 100 USD w 2008 r., a także w latach 2012–2014 i 2022 r.

Agencja Bloomberg uważa, że notowania tego gatunku ropy odzwierciedlają siłę cenową, jaką Arabia Saudyjska nabyła w ciągu ostatniego półtora roku. Pozwoliło to Rijadowi na ustanowienie rekordowej premii za swoją ropę, zwłaszcza dla amerykańskich i europejskich konsumentów poszukujących alternatyw dla rosyjskiej ropy.

Przypomnijmy, że Saudi Aramco, państwowy koncern naftowy Arabii Saudyjskiej, we wrześniu podniósł ceny sprzedaży swojej ropy dla Europy, ale w październiku obniżył je dla klientów z regionu Morza Śródziemnego i Europy Północno-Zachodniej.

Arab Light jest najbardziej najbliższy rosyjskiemu gatunkowi Ural ze wszystkich odmian produkowanych w Arabii Saudyjskiej. Teoretycznie może zastąpić ropę z Federacji Rosyjskiej, jednak w praktyce, zdaniem ekspertów, rafinacja arabskiego gatunku wymaga pewnych środków i czasu, aby dostosować proces technologiczny.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023