MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Czechy są zainteresowane częścią rafinerii w Karlsruhe

Republika Czeska bada możliwości pozyskania dodatkowych aktywów w energetyce. Od kilku miesięcy władze prowadzą negocjacje w sprawie możliwości zakupu udziałów w rafinerii MiRO w Karlsruhe w Niemczech – podał portal Radiožurnál.

Choć portal potwierdził tę informację w czterech niezależnych źródłach, w tym dwóch z sektora energetycznego i dwóch z administracji państwowej, to ministrowie, których departamenty odpowiadają za ewentualny handel, nie odpowiedzieli na konkretne pytanie dotyczące Karlsruhe. Przekazali tylko informację, że w interesie państwa jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, w tym w formie większej roli państwa w infrastrukturze strategicznej.

Z informacji zebranych przez Radiožurnál wynika, że państwo ma prowadzić negocjacje z głównym akcjonariuszem rafinerii, jakim jest koncern naftowy Shell Deutschland. Jego udział w niemieckim zakładzie wynosi 32,5 proc. Drugim co do wielkości akcjonariuszem jest Esso Deutschland z 25 proc. udziałów, a rosyjski Rosnieft ma 24 proc.

We wrześniu ubiegłego roku niemiecki rząd powierzył udziały Rosnieft zarówno w Karlsruhe, jak i innych rafineriach, Federalnej Agencji Sieci. W ten sposób Niemcy zareagowały na rosyjską agresję na Ukrainę.

Shell w odpowiedzi na pytania Radiožurnála dotyczące negocjacji z Republiką Czeską przekazał, że nie komentuje spekulacji ani plotek pojawiających się na rynku.

Powodem zainteresowania Czech niemiecką rafinerią jest chęć zapewnienia wystarczającej ilości paliwa na rynku czeskim w nadchodzących latach. W rękach Orlen Unipetrol znajdują się dwie krajowe rafinerie, których produkcja pokrywa około dwóch trzecich całkowitego zużycia benzyn i oleju napędowego w kraju, a część paliw jest eksportowana poza Czechy. Import, głównie oleju napędowego, pokrywa zatem prawie połowę zużycia paliw w kraju naszego południowego sąsiada.

Według innych źródeł bliskich negocjacjom, rafineria w Karlsruhe ma dla Czech dodatkowy atut, bowiem ma połączenie z zachodnią nitką rurociągu TAL w pobliżu niemieckiego miasta Ingolstadt. Główny rurociąg TAL biegnie następnie w kierunku północnym i łączy się z czeskim rurociągiem IKL w bawarskim Vohburgu niedaleko Ingolstadt. Z informacji Radiažurnál wynika, że Mero uczestniczy także w negocjacjach dotyczących rafinerii w Karlsruhe.

Nie jest jeszcze pewne, czy czeskiemu rządowi rzeczywiście uda się pozyskać udziały w niemieckiej rafinerii. Według jednego ze źródeł po stronie czeskiej trwa obecnie tzw. due diligence, czyli dogłębna kontrola spółki, która będzie miała wpływ także na wysokość ewentualnej przyszłej oferty.

Rafineria MiRO w Karlsruhe ma zdolność przerobową około 15 milionów ton ropy naftowej rocznie. Krajowa rafineria Litvínov ma moce produkcyjne na poziomie około 5,4 mln ton, a rafineria Kralupach ma moc przerobową wynoszącą 3,3 mln ton. MiRO podaje także, że importowana ropa pochodzi z Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Afryki.