MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Czy rosyjski kryzys paliwowy zaowocuje brakiem diesla w Europie?

Ograniczenie dostaw eksportowych ropy naftowej i oleju napędowego z Federacji Rosyjskiej uderzy w Unię Europejską, gdzie obowiązuje embargo na dostawy z Rosji.

Rosyjski eksport oleju napędowego w lipcu kształtował się na poziomie 148,2 tys. ton dziennie, w sierpniu – 139,3 tys. ton dziennie, a w pierwszych dniach września – 135,2 tys. ton dziennie – podał Argus. Obecnie sama Rosja boryka się z problemami dostępności paliwa na stacjach i władze chcą zmusić rafinerie do zatrzymania go w kraju i nasycenia rynku wewnętrznego, zamiast wysyłania diesla na eksport.

Po wprowadzeniu embarga na dostawy ropy z Rosji do Europy trafiały one np. do Turcji, gdzie były przerabiane na paliwa i przesyłane dalej do Europy. Teraz tureckie rafinerie ograniczają eksport, ponieważ otrzymują mniej surowca z Federacji Rosyjskiej.

Argus uważa, że teraz Europę może uratować indyjski olej napędowy, także pozyskiwany z rosyjskich surowców jak i diesel z Arabii Saudyjskiej.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023