Shell Franczyza

ADNOC będzie dostarczać ropę i paliwa do Europy

Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) planuje rozszerzyć swoją działalność w zakresie handlu ropą, paliwami i LNG w Europie, chcąc zwiększyć swoją globalną obecność na rynku - poinformowały w środę agencję Bloomberg anonimowe źródła zaznajomione z tymi planami.

ADNOC, państwowa spółka naftowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i jednocześnie dwunasta największa na świecie firma naftowa pod względem produkcji, chce rozszerzyć swoją działalność handlową i konkurować o dostawy do Europy i Afryki, korzystając z unijnych zakazów importu rosyjskiej ropy – wynika z informacji agencji Bloomberg.

ADNOC Trading handluje ropą Murban, lekko słodką odmianą. Grupa chce jednak rozszerzyć działalność na handel wieloma innymi gatunkami surowca. Bloomberg zauważył, że ADNOC handluje już nigeryjską ropą w ramach umów terminowych. Do końca przyszłego roku firma planuje otworzyć biuro w Genewie w Szwajcarii, podają źródła Bloomberga. Byłoby to pierwsze biuro firmy w Europie. W planach na 2025 rok jest otwarcie kolejnego – w Houston w Teksasie.

ADNOC Trading prowadzi handel głównie chemikaliami ze swojego już działającego biura w Singapurze.

Nacisk ADNOC na rozszerzenie działalności handlowej w Europie następuje w momencie, gdy firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich stara się kupić niemiecką grupę chemiczną Covestro. W zeszłym tygodniu Covestro poinformowało, że jego zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu dyskusji z ADNOC.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023