Shell Franczyza

Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych chce zwiększyć zapasy destylatów

Handlowcy paliwa ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych walczą o dostawy destylatów przed planowaną konserwacją w dwóch kluczowych rafineriach. Postoje remontowe mogą zmniejszyć dostawy i podnieść ceny w tym ważnym regionie, który już i tak ma niskie zapasy przed zimą.

Ceny oleju napędowego i oleju opałowego, podrożały o 7,6 proc. od zeszłego miesiąca przyciągając część importu spoza regionu, w tym z wybrzeża Zatoki Meksykańskiej i tak odległych miejsc jak Kolumbia i Nigeria.

Na całym świecie brakuje destylatów, ponieważ sankcje nałożone na eksport rosyjskiej ropy zakłóciły ugruntowane od dawna przepływy dostaw ropy, w szczególności do europejskich rafinerii. W efekcie ograniczonych dostaw surowca do produkcji paliw, tych ostatnich zaczyna brakować.

Północno-wschodnia część Stanów Zjednoczonych jest największym na świecie rynkiem oleju opałowego i odpowiada za ponad 80 proc. krajowego zużycia paliwa, zatem mroźna zima jeszcze bardziej ograniczyłaby dostawy, a to dla Amerykanów może oznaczać bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie.

Jak wynika z obliczeń agencji Reutera, w nadchodzących tygodniach wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych straci około 120 tys. baryłek dziennie paliw destylowanych produkowanych przez rafinerię Irving Oil w St. John w Kanadzie i rafinerię Delta Airline Trainer w Pensylwanii. Jak wynika z komentarzy firmy, handlowców i pracowników rafinerii, oba zakłady będą nieczynne od połowy września przez około sześć do ośmiu tygodni.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023