W Europie remonty rafinerii zostaną skrócone

Według firmy doradczej Wood Mackenzie, europejskie moce rafineryjne, które zostaną wyłączone podczas jesiennego sezonu konserwacji rafinerii, będą o 40 proc. niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Światowy przemysł rafineryjny wkracza w jesienny okres konserwacji po szczytowym letnim sezonie produkcyjnym, ale dostępne w Europie moce produkcyjne w zakresie przerobu ropy na paliwa będą wyższe niż w 2022 r. i ostatnim przed pandemią roku 2019, powiedzieli agencji Reutera analitycy Wood Mackenzie. Wysoki popyt na olej napędowy i benzynę w Europie podsycił chęć rafinerii ropy do osiągnięcia maksymalnych zysków.

Oczekuje się, że w czwartym kwartale 2023 r. moce produkcyjne rafinerii w Europie, które zostaną wyłączone, wyniosą około 800 tys. baryłek dziennie, czyli o około 40 proc. mniej w porównaniu z czwartymi kwartałami 2022 i 2019 r., twierdzi Wood Mackenzie.

Skrócenie czasu konserwacji rafinerii pozwoli krajom UE zmniejszyć zależność od importu paliw w kontekście rosnących cen światowych. Jednakże te rafinerie, które w okresie planowanych remontów pozostaną czynne, będą musiały kupować surowce w relatywnie wysokich cenach, co może mieć wpływ na wysokość osiąganego zysku.

Analitycy Wood Mackenzie są przekonani, że skrócenie jesiennego czasu utrzymania rafinerii ma bezpośredni związek z długimi remontami prowadzonymi wiosną tego roku, podczas których obiekty były dobrze przygotowane do sezonu jesiennego.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023