Shell Franczyza

Większe wydobycie węglowodorów na Morzu Północnym

Przemysł naftowy i gazowy w Norwegii i Wielkiej Brytanii, który jakiś czas temu doświadczył spadku inwestycji, teraz zwiększa zaangażowanie kapitałowe w wydobycie ropy i gazu na platformach na Morzu Północnym.

Analitycy z Rystad Energy twierdzą, że zastrzyki gotówki dla norweskiego sektora naftowo-gazowego osiągną w tym roku rekordową kwotę 225 miliardów koron. To imponujący wzrost inwestycji – twierdzą eksperci. Przypominają, że w ciągu ostatniej dekady wydobycie węglowodorów w Norwegii spadało, ale teraz istnieją wszelkie przesłanki do tego, aby kraj mógł przezwyciężyć tę tendencję, a do 2025 r. norweska produkcja ropy i gazu ponownie osiągnie rekordowy poziom.

Ożywienie w brytyjskim sektorze naftowo-gazowym wygląda skromniej. W ostatnich latach brytyjskie inwestycje w węglowodory spadały, ale obecnie rosną. Rystad Energy prognozuje, że w 2023 roku nakłady inwestycyjne w sektorze węglowodorów osiągną 75 proc. rekordowego roku 2013.

Ponadto analitycy sugerują, że Wielka Brytania może rozdystrybuować maksymalną liczbę zezwoleń w przemyśle naftowo-gazowym już w 2024 roku, a jest mało prawdopodobne, aby działania klimatyczne powstrzymały rząd Wielkiej Brytanii, który w obecnej sytuacji geopolitycznej prawdopodobnie będzie przedkładał bezpieczeństwo energetyczne nad troskę o środowisko.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023