Magazyn Branżowych Inspiracji

Stany Zjednoczone przejęły 1 milion baryłek przemycanej ropy

Jak wynika z doniesień agencji prasowych, władze USA przejęły prawie 1 milion baryłek irańskiej ropy, która była nielegalnie przemycana do Chin na początku tego roku.

Stany Zjednoczone przejęły należącą do Grecji spółkę M/T Suez Rajan na podstawie dokumentów sądowych zawierających zarzuty amerykańskich prokuratorów, jakoby Iran sfałszował zapisy dotyczące ładunku statku i zatajał jego lokalizację, aby uniknąć dokładnego śledzenia. Grecki spedytor zgodził się już zapłacić karę w wysokości 2,4 mln USD.

Eksport irańskiej ropy osiągnął aż 2 mln bbl/d, co jest najwyższym poziomem od 2018 r., mimo że kraj nadal objęty jest amerykańskimi sankcjami. Teheran twierdzi, że zwiększył wydobycie ropy do ponad 3 mln baryłek dziennie, ponownie do najwyższego poziomu od 2018 r.

Najnowszy raport Bloomberga wskazuje, że gwałtownie rosnący eksport ropy z Iranu prawdopodobnie spadnie do końca roku, wraz ze spadkiem popytu w Azji z końcem lata.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023