MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Eksport z pola naftowego Khafji zostanie wznowiony

W nadchodzącym tygodniu pole naftowe Khafji, należące do Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu, ma wznowić eksport ropy w ilości około 110 tys. baryłek dziennie, po prawie miesięcznym zawieszeniu z powodu pożaru, poinformowało agencję Bloomberg źródło zaznajomione z tematem.

Pole naftowe Khafji jest wspólne dla dwóch największych producentów ropy na Bliskim Wschodzie, Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu. Znajduje się w tzw. wydzielonej strefie neutralnej (PNZ) i od 10 sierpnia, kiedy wybuchł tam pożar, wstrzymano eksport ropy.

Według anonimowego źródła Bloomberga, od czasu zawieszenia eksportu z pól naftowych Kuwejt rekompensuje 110 tys. baryłek dziennie dostawami innych kuwejckich gatunków.

Podzielona Strefa Neutralna (PNZ) została utworzona pomiędzy Arabią Saudyjską a Kuwejtem w 1922 roku w celu rozstrzygnięcia sporu terytorialnego między obydwoma krajami. Według szacunków EIA i „Oil and Gas Journal” na obszarze o powierzchni 6200 mil kwadratowych znajduje się 5 miliardów baryłek ropy.

Po odkryciu złóż ropy w Wafrze w latach pięćdziesiątych XX wieku Arabia Saudyjska i Kuwejt zgodziły się na wspólną własność zasobów ropy i gazu w strefie. Jak wynika z danych zebranych przez EIA, w zeszłym roku wydobycie ropy w PNZ wzrosło do średnio 300 tys. baryłek
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023