Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Cieśnina Ormuz niebezpiecznie o sobie przypomina

W serwisach informacyjnych zaczęły pojawiać się informacje o możliwych przygotowaniach Iranu do zablokowania Cieśniny Ormuz, na które to wzmianki w ostatnim czasie rynek ropy pozostawał obojętny.

Według Mehra, dowódcy Marynarki Wojennej IRGC kontradmirała Ali-Reza Tangsiri, irańscy marynarze uczestniczą w ćwiczeniach na Morzu Kaspijskim, Zatoce Perskiej i Morzu Omańskim, aby okazać solidarność z ludnością Palestyny.

Obecność irańskiej marynarki wojennej w Cieśninie Ormuz to wiadomość, na którą rynek może nie pozostać obojętny – cieśnina jest bowiem najważniejszą arterią transportową dla światowego rynku ropy i gazu. Przepływa przez nią jedna trzecia światowego eksportu LNG i jedna czwarta światowego rynku ropy. Arabia Saudyjska, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt i Irak eksportują większość swojej ropy przez Cieśninę Ormuz, podczas gdy Katar transportuje przez nią prawie cały swój LNG.

Jeśli doszłoby do zablokowania cieśniny, według wielu ekspertów, ceny węglowodorów najpewniej wzrosną. Na razie nie mówi się o realnej blokadzie, a irańskie ćwiczenia są najprawdopodobniej tylko przypomnieniem technicznej możliwości zablokowania cieśniny.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

 Nigeria wyśle pierwszą partię benzyny z rafinerii Dangote do Azji

Nigeria wyśle pierwszą partię benzyny z rafinerii Dangote do Azji

Największa w Afryce rafineria Dangote, o mocy przerobowej 650 tys. baryłek dziennie, wyeksportuje swoją pierwszą partię benzyny poza kontynent. Jak podaje agencja Reutera, ładunek o wielkości 90 tys. ton ma zostać załadowany 22 czerwca przez firmę Mercuria i trafić do Azji.

Największy od roku spadek zapasów ropy, rośnie poziom paliw gotowych

Największy od roku spadek zapasów ropy, rośnie poziom paliw gotowych

Amerykańskie zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 11,5 mln baryłek, co stanowi największy tygodniowy spadek od roku – wynika z opublikowanych 18 czerwca danych Energy Information Administration (EIA).

Shell ostrzega przed ryzykiem zakłóceń w łańcuchu dostaw ropy na Bliskim Wschodzie

Shell ostrzega przed ryzykiem zakłóceń w łańcuchu dostaw ropy na Bliskim Wschodzie

Dyrektor generalny koncernu Shell, Wael Sawan, wyraził poważne zaniepokojenie eskalacją konfliktu izraelsko-irańskiego i jego wpływem na bezpieczeństwo transportu ropy w regionie Bliskiego Wschodu.

 Iran zmienia strategię eksportu ropy w obliczu konfliktu z Izraelem

Iran zmienia strategię eksportu ropy w obliczu konfliktu z Izraelem

Pomimo eskalacji napięć z Izraelem, Iran utrzymuje stabilny poziom eksportu ropy, osiągając w tym tygodniu 2,2 mln baryłek dziennie – najwięcej od pięciu tygodni – wynika z danych Kpler. Głównym odbiorcą pozostają Chiny, a władze w Teheranie podejmują działania prewencyjne w celu zabezpieczenia dostaw.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe