MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

Koncern PetroChina przekazał w czwartek, że spodziewa się wzrostu popytu na chińskie paliwa w tym roku o 3 proc. w stosunku do poziomu sprzed pandemii COVID w 2019 r., a gazu ziemnego o 5,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa
Czołowy azjatycki producent ropy i gazu poinformował w czwartek, że odnotował w ubiegłym roku wzrost zysku netto o 62,1 proc. Do takiego rezultatu przyczyniły się wyższe ceny energii i to one z nawiązką zrekompensowały słaby popyt na paliwa i produkty chemiczne. Państwowy gigant energetyczny wyprodukował w zeszłym roku o 2,1 proc. więcej ropy naftowej - 906,2 mln baryłek (2,5 mln baryłek dziennie), a wydobycie gazu ziemnego wzrosło o 5,8 proc. do 4,675 mld stóp sześciennych. Zysk netto PetroChina wyniósł w zeszłym roku 149,38 miliardów juanów (21,69 miliardów USD).

Koncern poinformował, że produkcja ropy naftowej poza Chinami wzrosła o 3,3 proc. do 139 mln baryłek. Firma dokonała także nowych odkryć w Czadzie i Nigrze oraz rozszerzyła produkcję w Kazachstanie. PetroChina prognozuje ożywienie popytu na paliwo w kraju i zamierza zwiększyć przerób ropy do 1 293 mln baryłek w tym roku, czyli o 6,6 proc. powyżej 2022 roku. Koncern chce także inwestować - wydatki kapitałowe planowane są na 243,5 miliarda juanów na 2023 rok, w porównaniu do 274 miliardów juanów wydanych w zeszłym roku.
Słowa kluczowe: