MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Ropa zamiast do Francji, trafia do innych krajów

Skutkiem strajków, które objęły francuski przemysł rafineryjny jest fakt, iż rekordowe ilości ropy pozostają na tankowcach u wybrzeży tego kraju, a rezerwy ropy we Francji maleją.

Ropa zamiast do Francji, trafia do innych krajów
Agencja Reutera, powołując się na dane firmy Kpler podała, że na francuskich wodach oczekuje 17 ładunków z ropą, produktami naftowymi i petrochemikaliami. Spośród nich 7 to ładunki ropy naftowej i kondensatu i jest to rekordowa ilość w historii – powiedział analityk Kpler Johannes Raubal.

Wyjaśnił, że powodem tej sytuacji jest fakt, iż nie ma kto i gdzie rozładować tankowców - krajowe rafinerie zawiesiły pracę. Według firmy konsultingowej OilX w ostatnim czasie francuskie zapasy ropy naftowej spadły o 40,3 miliona baryłek.

Gwałtowny spadek popytu ze strony francuskich rafinerii zmusił eksporterów ropy ze złóż na Morzu Północnym, Afryce Zachodniej, a nawet z Kazachstanu (przewożony przez CPC) do poszukiwania odbiorców surowca w innych krajach.

Francuski import ropy z Nigerii spadł z 200 tys. baryłek dziennie w okresie styczeń-luty do 30 tys. baryłek dziennie w marcu, podczas gdy ropa Ekofisk North Sea z norweskiego złoża na Morzu Północnym w ogóle nie była dostarczana do Francji w tym miesiącu. Jeden z traderów powiedział agencji Reutera, że to bardzo zła sytuacja, a reorientacja dostaw nieuchronnie wpłynęła na ceny surowców.
Słowa kluczowe: