MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Pełne magazyny diesla w Azji

W ostatnich tygodniach wyraźnie wzrosły zapasy azjatyckiego oleju napędowego, ponieważ tamtejsze rafinerie nie są w stanie eksportować go na rynki położone na wschód od Suezu, dodatkowo mają też mniejsze możliwości eksportu paliwa do Afryki, bowiem muszą tam konkurować z dostawami z Rosji.

Pełne magazyny diesla w Azji
Handlowcy i analitycy uważają, że wzrost zapasów w Azji jest następstwem nałożenia przez Unię Europejską sankcji na rosyjskie produkty naftowe od 5 lutego, co spowodowało wysłanie większej ilości ładunków rosyjskiego oleju napędowego do Afryki i wschodniej części Morza Śródziemnego, wypierając stamtąd dostawy z Azji.

Tygodniowe zapasy destylatów w Singapurze osiągnęły najwyższy poziom od ponad roku, co oznacza, że produkcja zamiast na eksport jest kierowana do magazynów lokalnych lub Malezji w celu tymczasowego składowania. W ocenie ekspertów nadpodaż będzie miała niebawem większy wpływ na ceny spot i premie za paliwa transportowe i przemysłowe w Azji. Cytowany przez agencję Reutera David Jorbenaze, starszy analityk w firmie analityczno-konsultingowej ICIS przewiduje, że gromadzenie rezerw potrwa od trzech do sześciu miesięcy.
Słowa kluczowe: