MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Francja sięga do strategicznych rezerw

Z powodu przedłużających się strajków pracowników rafinerii i magazynów ropy przeciwko reformie emerytalnej francuskie władze od początku marca zaczęły sięgać do strategicznych rezerw, aby zapewnić zaopatrzenie w paliwo.

Francja sięga do strategicznych rezerw
Agencja Reutera podała, powołując się na francuskie Ministerstwo Energii, że na razie rezerwy są wykorzystywane punktowo. Bezterminowe strajki przeciwko reformie emerytalnej nie ustały w kraju od 7 marca. Protesty dotknęły niemal wszystkie sektory gospodarki, w tym sektor energetyczny. Nie ominęły one elektrowni jądrowych, a także terminali LNG. Na wezwanie związku zawodowego CGT-Chimie strajki rozszerzyły się na przedsiębiorstwa TotalEnergies i sparaliżowały pracę w rafineriach ExxonMobil. Zablokowana została również rafineria Lavera, której właścicielem jest Petroineos.

Sytuacja strajkowa we francuskich rafineriach staje się z dnia na dzień bardziej niebezpieczna. We wtorek rząd nakazał pracownikom wznowienie pracy w rafinerii należącej do koncernu ExxonMobil, poinformowała agencja Reutera. Lider lewicy Jean-Luc Melenchon na Twitterze wezwał swoich zwolenników, aby przybyli do rafinerii "bronić demokracji i prawa do strajku". W ciągu dnia, jak pokazywała stacja BFM TV, policja strzelała pociskami z gazem łzawiącym do protestujących w rafinerii Fos-sur-Mer na południu Francji.