Shell Franczyza

Shell chce sprzedać swoje udziały w rafinerii w Schwedt

Shell znów rozpoczyna poszukiwania nabywców na swoje akcje w rafinerii w Schwedt.

Shell chce sprzedać swoje udziały w rafinerii w Schwedt
Starania Shell dotyczące sprzedaży 37,5 proc. udziałów w rafinerii, czwartej co do wielkości w Niemczech, dostarczającej 90 proc. paliwa do Berlina, zostały w ubiegłym roku zniweczone przez niepewność co do przyszłości tego zakładu.

Niemieckie ministerstwo gospodarki we wrześniu ubiegłego roku objęło rafinerię w Schwedt, gdzie rosyjski Rosnieft ma 54,17 proc. udziałów, zarządem powierniczym. W ubiegłym tygodniu niemiecki sąd odrzucił apelację Rosnieftu kwestionującego tę decyzję.

Agencja Reutera podała, że w tym tygodniu Shell znów zaczyna deklarować chęć sprzedaży swoich udziałów w niemieckim zakładzie, ale zarówno rzecznik Shella jak i Niemieckie Ministerstwo Gospodarki odmówili komentarza w tej sprawie. Wcześniej polski PKN Orlen był zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w rafinerii w Schwedt, która zaopatruje również część zachodniej Polski, ale tylko pod warunkiem, że Rosjanie nie będą udziałowcami w rafinerii. Oprócz Rosnieftu i Shella innym udziałowcem jest włoski koncern Eni, który posiada 8,33 proc. udziałów w rafinerii.