MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim, że w ramach G7 jest „niewiele zainteresowane” rewizją pułapu cen rosyjskiej ropy, podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Dyskusja na ten temat będzie się toczyć nadal, ale odbędzie się po szczycie UE w tym tygodniu.

Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie
Według agencji Bloomberg Rosja uzyskała w styczniu 13 miliardów USD przychodów z ropy naftowej. Obniżenie „pułapu”, którego domagają się poszczególni członkowie UE, pozwoliłoby zmniejszyć rosyjskie wpływy z eksportu ropy o 650 mln USD.

W ostatnich dniach Polska i Litwa oświadczyły, że maksymalna cena eksportu ropy z Rosji powinna zostać obniżona do 51,45 USD. Przedstawiciele administracji USA wspominali wcześniej o rewizji w dół przez kraje G7 o 5 USD, ale data rewizji nie została jeszcze ustalona. Źródła dziennika „The Wall Street Journall” podały w tamtym tygodniu, że szef KE został poinformowany w Gabinecie Owalnym Białego Domu USA, że sojusz G7 nie zamierza zmieniać pułapu cenowego, który wynosi obecnie 60 USD za baryłkę ropy.

Wprowadzając cenę maksymalną, kraje G7 planowały jej rewizję co dwa miesiące, dostosowując ją do warunków rynkowych. Chociaż pojawiają się propozycje obniżenia limitu ceny, to nie ma decyzji.
Słowa kluczowe: