MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Wytyczona została trasa dla kazachskiej ropy przez Morze Kaspijskie. Azerbejdżańskie Towarzystwo Żeglugi Kaspijskiej (ASCO) podało, że tankowiec Akademik Khoshbakht Yusifzade przewozi 6 900 ton ropy przez Morze Kaspijskie ze złoża Kaszagan z Aktau do Baku. Do tej pory kazachska ropa była wysyłana wyłącznie rurociągiem.

Kazachska ropa eksportowana tankowcem
Podano, że nadawcą ropy jest firma Inpex North Caspian Sea, Ltd. Ropa ma być dostarczana do terminalu Sangachal w Azerbejdżanie. Wcześniej konsorcjum North Caspian Operating Company (NCOC) dostarczało ropę Kaszagan na eksport wyłącznie rurociągiem. Teraz przez Morze Kaspijskie wytyczono szlak eksportowy. NCOC, operator Kaszaganu, zapowiedział również możliwość dywersyfikacji tras eksportowych poprzez transport kolejowy w kierunku szlaku transkaspijskiego.

Kaszagan to pierwsze morskie pole naftowe i gazowe w kazachskim sektorze Morza Kaspijskiego, a także największy międzynarodowy projekt inwestycyjny w kraju. Komercyjna produkcja na polu rozpoczęła się 1 listopada 2016 roku.

Należący do ASCO tankowiec Akademik Khoshbakht Yusifzade o wyporności 7 884 tys. ton może jednocześnie przewozić ropę i produkty naftowe. Statek został oddany do eksploatacji w grudniu 2022 roku.