MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Przestoje we francuskiej rafinerii ograniczają dostępność diesla

Na europejskich rynkach oleju napędowego pojawiają się ostrzeżenia o zmniejszeniu podaży. Rynki ropy naftowej słabną po prawie dwóch tygodniach zakłóceń we francuskich rafineriach spowodowanych strajkiem, poinformowali agencję Reutera handlowcy.

Przestoje we francuskiej rafinerii ograniczają dostępność diesla
Akcja protestacyjna, będąca częścią ogólnokrajowego strajku przeciwko planowanym zmianom systemu emerytalnego, doprowadziła do ograniczenia produkcji w rafineriach w Normandii i Feyzin, a dostawy z rafinerii Donges i La Mede również zostały zablokowane. Przestoje w dniach wywołały rosnące obawy, że francuskie i regionalne dostawy paliw, w szczególności oleju napędowego, mogą się wyraźnie zmniejszyć w nadchodzących tygodniach.

Jak wynika ze wstępnych danych grupy analitycznej Kpler, import oleju napędowego do Francji spadł do tej pory w tym miesiącu do 173 tys. baryłek dziennie, co oznacza spadek o 50 proc. w porównaniu z lutym i marcem 2022 r. Oczekuje się, że podaż oleju napędowego w regionie znacznie się zmniejszy do kwietnia, podały agencji trzy źródła handlowe. Według Międzynarodowej Agencji Energii francuskie rafinerie przetwarzały w styczniu około 1 miliona baryłek ropy naftowej dziennie, co stanowi około 8,4 proc. całkowitego przerobu w Europie.

Agencja AFP poinformowała w poniedziałek, że już połowa stacji benzynowych w departamencie Delta Rodanu (w południowo-wschodniej części kraju) została dotknięta brakami paliwa. Problem z niedostępnością paliw dotyczył też sąsiednich departamentów. Agencja zauważyła, że w pozostałych regionach sytuacja była na ogół stabilna.