Shell Franczyza

Niedobór paliwa na francuskich stacjach

Od wtorku, 7 marca, paliwo nie jest produkowane we francuskich rafineriach, gdzie trwają protesty z powodu reformy emerytalnej. W konsekwencji widać już pojawiające się braki na stacjach. Dziennik ‘’Le Figaro’’ podał, że w średnio w kraju w niedzielę rano tylko na 3 proc. stacji w kraju brakowało wszystkich gatunków paliw.

Niedobór paliwa na francuskich stacjach
Podobnie jak w październiku zeszłego roku, utrudnienia różnią się znacznie w zależności od regionu. W Bouches-du-Rhône prawie 25 proc. stacji jest całkowicie lub częściowo niedostępnych. Dotknięte niedoborami są również sąsiednie: Gard (16,4 proc.) i Vaucluse (18,1 proc.). Departament Loire-Atlantique, raportował, że prawie 10 proc. stacji paliw jest w trudnej sytuacji.

Mimo to firma TotalEnergies, która obsługuje jedną trzecią stacji paliw w kraju, przypomina, że zapasy paliw są na „wysokim poziomie”, a jej „zespoły są zmobilizowane do zaspokojenia popytu, który mógłby być bardziej wspierany”. niż zwykle. Dziennik „Le Figaro” przypomniał w niedzielę, że tylko kilka magazynów z 200 we Francji jest zablokowanych.

Ryzyko i realne braki paliw na stacjach spowodowały, że tankowanie podrożało. Cena benzyny wzrosła w tygodniu o dwa centy, a litr benzyny 98 ustabilizował się nieco poniżej dwóch euro, na poziomie 1,99 euro. To jednak o 10 groszy powyżej poziomu, jaki obowiązywał w styczniu, kiedy można było skorzystać z rabatów udzielanych przez rząd i TotalEnergies. Również olej napędowy był droższy w tym tygodniu, ale wciąż poniżej poziomu ze stycznia 2023 r. W piątek kosztował średnio 1,85 euro za litr.

Kłopoty są wynikiem protestu związków zawodowych działających we francuskich rafineriach. "Le Figaro" przypomniał, że od 7 marca w zakładach produkcyjnych nie jest wytwarzany żaden rodzaj paliwa. Firma TotalEnergies, która obsługuje ponad połowę rafinerii we Francji, a także jedną trzecią stacji paliw w kraju, utrzymuje jednak, że jej zapasy są na "wysokim poziomie".
Słowa kluczowe: