MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Import rosyjskiej ropy naftowej do Niemiec spadł prawie do zera

Import rosyjskiej ropy naftowej do Niemiec spadł o 99,9 proc. w styczniu 2023 r. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, co jest pośrednim skutkiem nałożonego przez UE embarga na ropę na Rosję - poinformował w poniedziałek niemiecki Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

Import rosyjskiej ropy naftowej do Niemiec spadł prawie do zera
Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w styczniu 2023 r. do Niemiec sprowadzono 3,5 tys. ton rosyjskiej ropy. W styczniu 2022 roku wolumen importu wyniósł 2,8 mln ton. Import ropy z Rosji faktycznie ustał, arytmetycznie spadł o 99,9 proc. W opracowaniu czytamy, że udział Rosji w całkowitym imporcie ropy naftowej Niemiec spadł z 36,5 proc. w styczniu 2022 roku do 0,1 proc. w styczniu br. Aby zastąpić import rosyjskiej ropy, Niemcy zwiększyły zakupy z Norwegii (o 44 proc.), Wielkiej Brytanii (o 42proc.) i Kazachstanu (o 34,6 proc.).

Destatis podkreśla również rolę USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako ważnych dostawców ropy dla Niemiec. Ponadto, według urzędu statystycznego, w ubiegłym roku Niemcy musiały zapłacić średnio 686 euro za tonę importowanej ropy, co było absolutnym rekordem od początku prowadzenia statystyk handlu zagranicznego w 1950 roku. Unijne embargo na zakup rosyjskiej ropy drogą morską weszło w życie 5 grudnia 2022 roku, a zakaz dostaw rosyjskich produktów naftowych 5 lutego br. Jednocześnie UE i kraje G7 ustalają maksymalne ceny rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych. W odpowiedzi Rosja zakazała dostaw swojej ropy i produktów ropopochodnych do krajów, które przystąpiły do ustalania pułapów cenowych.
Słowa kluczowe: