MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Kazachstan zamierza zwiększyć wydobycie ropy

Kazachstan planuje zwiększyć wydobycie ropy do 2 mln baryłek dziennie do końca 2024 roku – poinformował minister energetyki kraju Bułat Akczułakow.

Kazachstan zamierza zwiększyć wydobycie ropy
Tymczasem agencja Bloomberg podała we wtorek, że obecnie Kazachstan ma problem ze znalezieniem ropy potrzebnej do zaspokojenia zamówień od europejskich państw chcących zrezygnować z surowca z Rosji dostarczanego rurociągiem ‘’Przyjaźń’’.

We wtorek Bułat Akczułakow powiedział, że Kazachstan chce zwiększyć wydobycie - złoże pod nazwą Tengiz pod koniec 2024 roku będzie produkowało do 2 mln. baryłek ropy dziennie. Ponadto, według Akczułakowa, Kazachstan planuje zwiększyć transport ropy przez Caspian Pipeline Consortium (CPC) z ponad 50 milionów ton do 60 milionów ton w 2023 roku.

Agencja Bloomberg dowiedziała się nieoficjalnie, że kazachscy producenci ropy mają aktualnie trudność ze znalezieniem dodatkowych baryłek surowca, które chcą kupić europejskie firmy rezygnujące z rosyjskiej ropy. Problematyczny okazał się też transport surowca rurociągiem „Przyjaźń”. KazTransOil przekazał, że Niemcy otrzymają w obecnym kwartale otrzymają ropociągiem 40 tys. ton kazachskiej ropy, a to o ok. 90 proc. mniej od pierwotnie planowanej ilości.
Słowa kluczowe: