MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Rosyjska ropa naftowa płynie do ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie przyjmują coraz więcej ładunków rosyjskiej ropy naftowej, wynika z danych śledzenia statków i źródeł handlowych, które analizowała agencja Reutera.

Rosyjska ropa naftowa płynie do ZEA
Rosja sprzedaje zarówno surowiec, jak i rafinowane produkty w obniżonych cenach, po wprowadzeniu międzynarodowych sankcji za inwazję na Ukrainę.

Agencja zaważa, że zmiana tras dostaw rosyjskiej ropy jest kolejnym przykładem tego, jak zachodnie sankcje nałożone na Rosję zmieniły tradycyjne przepływy w handlu energią. Reuters podkreśla również rosnącą współpracę między Rosją a czołowymi producentami ropy z Zatoki Perskiej, takimi jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwa Zatoki Perskiej oparły się presji USA, by pomóc w izolacji Rosji i pompowaniu większej ilości ropy, aby pomóc zastąpić rosyjskie dostawy po tym, jak została ona objęta zachodnimi sankcjami. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Zjednoczone Emiraty Arabskie zaczęły importować rosyjską ropę naftową, ale dane śledzenia tankowców wskazują, że wolumeny wzrosły w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. i późniejszych zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę. 

Według danych firmy analitycznej Kpler, pierwsza dostawa rosyjskiej ropy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich miała miejsce w 2019 r., ale dostawy wzrosły po kwietniu 2022 r., z przerwą między lipcem a październikiem 2022 r. Dane Refinitiv Eikon pokazują, że pierwsza rosyjska dostawa ropy naftowej do kraju miała miejsce w 2022 r., ze wzrostem wolumenu w kwietniu 2022 r. Arabia Saudyjska importuje znaczne ilości rosyjskiego oleju opałowego do spalania w swoich elektrowniach, uwalniając jednocześnie więcej ropy na eksport. Wcześniej zgłoszono tylko jedną dostawę rosyjskiej ropy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dane, do których dotarła agencja Reutera wykazały, że dostawa rosyjskiej ropy dotarła do rafinerii Ruwais w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w listopadzie 2022 r. Inny ładunek, rosyjska ropa Urals, przybył do centrum naftowego w Fudżajrze na początku tego miesiąca.