MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Wezwanie do obniżenia o połowę pułapu ceny rosyjskiej ropy

Unia Europejska ma w tym miesiącu obniżyć o połowę limit ceny rosyjskiej ropy wynoszący 60 USD - oświadczył minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu.

Wezwanie do obniżenia o połowę pułapu ceny rosyjskiej ropy
Przywódcy UE powinni zwiększyć sankcje wobec rosyjskich banków i energetyki jądrowej. Unia musi także zwalczać metody obchodzenia sankcji, które pozwalają rosyjskiemu rządowi uzyskać dostęp do technologii napędzającej jego machinę wojenną.

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu jest zdania, że Unia Europejska powinna ustalić pułap ceny rosyjskiej ropy, aby nie pozwalał rosyjskiemu państwu na otrzymywanie dodatkowych korzyści. Jego zdaniem zmniejszenie ceny krańcowej o połowę byłoby „właściwym kierunkiem”.

Państwa UE zobowiązały się w zasadzie do dążenia do utrzymania ceny krańcowej na poziomie 5 proc. poniżej średnich cen rynkowych. Jednak wszelkie zmiany limitu są ustalane przez kraje G7, które mają się spotkać jeszcze w tym miesiącu, aby omówić tę kwestię.

Według agencji Bloomberg Stany Zjednoczone i inne kraje na razie niechętnie obniżają cenę maksymalną ze względu na obawy, że może to doprowadzić do gwałtownego wzrostu giełdowych cen ropy, więc obniżka w skali proponowanej przez Reinsalu jest mało prawdopodobna. Decyzja o zmianie ceny maksymalnej wymaga najpierw poparcia G-7, a następnie jednomyślności wszystkich państw członkowskich UE.
Słowa kluczowe: