ConocoPhillips także z rekordowym zyskiem

Koncern ConocoPhillips poinformował w czwartek, że jego zysk wzrósł ponad dwukrotnie do 18,7 mld USD w 2022 r. To największy zysk, osiągnięty przez firmę od czasu wydzielenia działalności rafineryjnej w 2012 r.

ConocoPhillips także z rekordowym zyskiem
Podobnie jak konkurenci, producent ropy skorzystał na wyższych cenach, ograniczonych dostawach i solidnym popycie. ConocoPhillips podał, że jego średnia zrealizowana cena wzrosła o 8 proc. do 71,05 USD za baryłkę ekwiwalentu ropy w czwartym kwartale.

ConocoPhillips z siedzibą w Houston zadeklarował również zmienną dywidendę w wysokości 60 centów, planując zwrócić akcjonariuszom 11 miliardów USD w 2023 roku.

Produkcja wyniosła 1,758 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boed) w czwartym kwartale, co oznacza wzrost o 150 000 boed w porównaniu z rokiem poprzednim. Oczekuje się, że produkcja w bieżącym kwartale wyniesie od 1,72 mln do 1,76 mln boepd.

Agencja Reutera przypomniała, że prezydent USA Joe Biden wezwał firmy naftowe i rafinerie do inwestowania zysków w zwiększenie produkcji w celu obniżenia cen przed rozważeniem zwrotu dla akcjonariuszy.
Słowa kluczowe: