Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom rozpoczął w piątek kolejny atak na amerykańskie firmy naftowe, oskarżając je o wykorzystywanie zysków do płacenia akcjonariuszom zamiast zwiększania podaży. Tak ostra reakcja Waszyngtonu nastąpiła po tym, jak Chevron poinformował, że jego roczny zysk podwoił się w 2022 r.

Biały Dom kontra koncerny naftowe
Chevron odnotował rekordowy zysk w wysokości 36,5 miliarda USD w 2022 roku, który był ponad dwukrotnie większy niż rok wcześniej, rozpoczynając sezon, który według analityków będzie rekordowym okresem zysków dla globalnych dostawców energii.

Wcześniej Chevron powiedział, że potroi swoje wydatki na wykup akcji i oczekuje się, że inne koncerny paliwowe pójdą w jego ślady.

W oświadczeniu rzecznik Białego Domu Abdullah Hasan napisał, że firmy naftowe mają wszystko, czego potrzebują – rekordowe zyski i tysiące zatwierdzonych pozwoleń, aby zwiększyć produkcję, ale chęć wypłat dywidendy przez dyrektorów i akcjonariuszy jest silniejsza niż zwiększanie podaży.

Pod rządami byłego prezydenta Donalda Trumpa Kongres uchwalił duże, wsteczne ulgi podatkowe dla koncernów energetycznych, ponieważ popyt na paliwo spadł podczas lockdownów związanych z COVID. Po gwałtownym wzroście cen ropy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, europejskie rządy nałożyły na ich przemysł naftowy podatki nadzwyczajne, ale jest mało prawdopodobne, aby amerykańscy prawodawcy zrobili to samo.

Analitycy przewidują, że dwaj najwięksi producenci ropy w kraju Chevron i Exxon Mobil – osiągną rekordowe roczne zyski w 2022 r. w wysokości łącznie około 100 miliardów USD.

Komentarze Hasana oznaczają ostatni zestaw ataków ze strony Białego Domu piętnujących firmy naftowe za kierowanie nieoczekiwanych zysków dla inwestorów. Administracja prezydenta Joe Bidena kilka razy w zeszłym roku bezskutecznie próbowała przekonać firmy naftowe do zwiększenia wydobycia w miarę wzrostu cen benzyny, a Biden ostatecznie zdecydował się wykorzystać amerykańską Strategiczną Rezerwę Ropy Naftowej (SPR).