Ceny paliwa lotniczego rosną

W ostatnich dniach w związku ze zniesieniem przez Chiny ograniczeń w podróżowaniu z powodu COVID-19 i przestojami rafinerii w USA ceny paliwa do silników odrzutowych wzrosły do poziomów, których nie odnotowano w styczniu. Analitycy i dyrektorzy rafinerii uważają, że wzrost cen prawdopodobnie będzie kontynuowany.

 Ceny paliwa lotniczego rosną
Chińska aktywność lotnicza wzrosła ponad trzykrotnie od początku grudnia do ponad 10 700 lotów dziennie, wynika z danych firmy Airportia zajmującej się śledzeniem lotów. Paliwo do silników odrzutowych będzie w tym roku największym źródłem wzrostu popytu na ropę - uważa Międzynarodowa Agencja Energetyczna, która monitoruje zużycie energii.

Viktor Katona, analityk firmy danych Kpler powiedział, że popyt w tym miesiącu powinien osiągnąć 6,6 mln baryłek dziennie, co jest najwyższym odczytem od lutego 2020 r.

Ceny rosną w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. W Singapurze cena paliwa do silników odrzutowych wynosi około 122,30 USD za baryłkę, co oznacza wzrost o 14 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Cena paliwa w Europie wzrosła do 115 USD za tonę, to najwyżej od czerwca. Ceny spot w Nowym Jorku były notowane w czwartek na poziomie 2,45 USD powyżej ceny amerykańskiego oleju napędowego o bardzo niskiej zawartości siarki, co stanowi niespotykaną o tej porze roku premię.
 
Wzrost cen, oprócz wzmożonego ruchu lotniczego w Azji, napędzają też przestoje w rafineriach w Stanach Zjednoczonych – zaplanowane przynajmniej do połowy lutego. Zakłady muszą się wyremontować po uszkodzeniach wywołanych mroźną zimą. Dodatkowo amerykańskie paliwo lotnicze będzie też musiało sprostać potrzebom rynku europejskiego, gdzie od 5 lutego obowiązywać będzie embargo na import rosyjskich produktów rafinowanych drogą morską.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy