MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Europa dywersyfikuje źródła oleju napędowego

Europa kupuje więcej oleju napędowego ze Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej w ramach przygotowań do unijnego zakazu importu drogą morską rosyjskich produktów rafinowanych, pomimo tego Stary Kontynent nadal pozostaje największym nabywcą rosyjskiego diesla.

Ponad połowa rosyjskiego eksportu paliw do UE to olej napędowy. W obliczu embarga, które ma wejść w życie za kilka dni, Europa nadal jest największym nabywcą rosyjskiego oleju napędowego i w ostatnich miesiącach dość intensywnie zaopatrywała się w rosyjskie dostawy, aby napełnić magazyny paliw, przed wprowadzeniem zakazu.

W grudniu rosyjski eksport oleju napędowego wzrósł do wieloletniego maksimum 1,2 miliona baryłek dziennie, z czego 720 tys, baryłek dziennie było przeznaczone dla UE, zgodnie z szacunkami zawartymi w najnowszym raporcie na temat rynku ropy opracowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną. Szacuje się, że Europa nadal importuje duże ilości oleju napędowego, około 600 tys. baryłek dziennie. Analitycy twierdzą, że po 5 lutego rynki oleju napędowego i przepływy produktów na całym świecie ulegną zmianie. Rosja będzie musiała sprzedawać swoje rafinowane produkty gdzie indziej, a Europa będzie kupować więcej diesla ze Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu i Azji.

Według danych firmy Vortexa, w tym miesiącu Europa otrzyma największe ilości oleju napędowego i oleju napędowego z USA od dwóch lat.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023