MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Wstrzymane dostawy z francuskich rafinerii

Ogólnokrajowy strajk przeciwko reformie emerytalnej we Francji doprowadził w czwartek do znacznego spadku produkcji energii elektrycznej i wstrzymania dostaw z rafinerii należących do TotalEnergies i Esso.

Wstrzymane dostawy z francuskich rafinerii
Pixabay

Odsetek strajkujących pracowników należących do związku zawodowego przemysłu elektrycznego i gazowego (IEG) przekroczył do czwartkowego południa 50 proc., powiedział rzecznik związku zawodowego CFDT.

Dostawy rafinowanych produktów naftowych zostały zablokowane przed opuszczeniem rafinerii obsługiwanych przez TotalEnergies, podała firma. Jak informowała agencja Reutera, związek CGT spodziewa się, że co najmniej 70 proc. pracowników sektora rafineryjnego w czterech zakładach rafineryjnych TotalEnergies przyłączy się do strajku przeciwko rządowemu planowi podniesienia wieku emerytalnego o dwa lata do 64 lat, powiedział przedstawiciel CGT.

W Esso około 88 proc. załogi strajkowało w zakładzie Fos, gdzie dostawy były blokowane, podało źródło związkowe. Jednak prace w siedzibie firmy w Port Jerome były kontynuowane.

Czwartek był pierwszym dniem akcji protestacyjnej w sektorze energetycznym, po którym ma nastąpić dwudniowy strajk w przyszłym tygodniu i 72-godzinny strajk rozpoczynający się 6 lutego, powiedział Christophe Aubert, koordynator CGT w ExxonMobil.