Czy Indonezja będzie paliwowo samowystarczalna?

Indonezja planuje bardzo radykalne zmiany w obszarze energetyki i wykorzystania paliw kopalnych. Do 2045 roku kraj przestanie importować paliwa kopalne i zastąpi je olejem palmowym. Za pięć lat władze planują przejście Indonezji na auta elektryczne.

Czy Indonezja będzie paliwowo samowystarczalna?
Jak podała agencja Reutera Indonezja poinformowała w środę, że nie osiągnęła w ubiegłym roku celów wydobycia ropy i gazu, ale spodziewa się, że wstrzymane projekty wkrótce zostaną wznowione. Ten kraj Azji Południowo-Wschodniej chce do 2030 r. zwiększenia wydobycia ropy naftowej do 1 miliona baryłek dziennie i gazu do 12 000 milionów standardowych stóp sześciennych dziennie.

Jednocześnie Indonezja rozwija technologię szerszego wykorzystania oleju palmowego jako paliwa. Zgodnie z założeniami do 2045 roku kraj będzie w stanie wyprodukować go ponad 100 milionów ton. Z tego 30 proc. trafi na rynek żywności, a pozostałe 70 proc. będzie można wykorzystać jako paliwa alternatywne. Dzięki temu – jak powiedział Luhut Binsar Panjaitan, minister koordynujący ds. gospodarki morskiej i inwestycji Indonezji kraj nie musiałaby importować paliw kopalnych, ponieważ „palmowa” alternatywa byłaby w stanie skutecznie je zastąpić.

Minister dodał, że Indonezja nawiązała współpracę z Malezją, 74 proc. oleju palmowego będzie pochodzić z tych dwóch krajów. Ocenia się, że współpraca producentów oleju z obu krajów jest reakcją przeciwko nowej unijnej ustawie mającej wpływ na podaż tego produktu.

W drodze do uniezależnienia się od paliw konwencjonalnych rząd zapowiedział, że kraj przejdzie na samochody elektryczne w ciągu pięciu lat. Władze rozważają dotacje na zakup pojazdów elektrycznych. W Indonezji rozwijany jest też przemysł niklowy i kraj nawiązał współpracę z chińskim producentem akumulatorów litowo-jonowych, litowo-żelazowo-fosforanowych i litowo-polimerowych - firmą Contemporary Amperex Technology Co. Limited.
Słowa kluczowe: