MAE szacuje dzienne wydobycie ropy w Rosji

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) ocenia, że produkcja ropy naftowej i kondensatu w Rosji w grudniu spadła o 30 tys. baryłek dziennie w porównaniu z listopadem, do 11,21 miliona baryłek dziennie.

MAE szacuje dzienne wydobycie ropy w Rosji
W raporcie podano, że pomimo unijnego zakazu importu i limitów cenowych G7 rosyjska produkcja spadła w grudniu o zaledwie 30 tys. baryłek dziennie. Eksport ropy naftowej spadł z powodu ostatnich sankcji, ale Rosja zwiększyła przepustowość rafinerii.

Wzrost wydobycia w Rosji w całym 2022 r. był ograniczony sankcjami i wyniósł zaledwie 210 tys. baryłek dziennie. Według analityków do końca pierwszego kwartału 2023 roku rosyjska produkcja ropy spadnie o 1,6 mln baryłek dziennie - do 9,7 mln baryłek dziennie, czyli będzie o 1,3 mln baryłek mniejsza, niż w 2022 roku.

MAE oszacowała spadek eksportu rosyjskiej ropy w grudniu na 200 tys. baryłek - do 7,8 mln baryłek dziennie. W tym samym czasie dostawy oleju napędowego wzrosły do wieloletniego maksimum 1,2 mln baryłek dziennie, z czego 720 tys. baryłek trafiało do UE.

Podano też, ze rekordowe przeceny na rosyjską markę Urals mogą zmniejszyć przychody Rosji o 3 mld USD, do 12,6 mld USD.