Niemiecka rafineria w Schwedt otrzyma w styczniu nierosyjską ropę przez Gdańsk

Niemcy otrzymały potwierdzenie, że dostawy ropy naftowej dla rafinerii PCK Schwedt spodziewane są w polskim porcie w Gdańsku w styczniu, poinformowało agencję Reutera niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

Niemiecka rafineria w Schwedt otrzyma w styczniu nierosyjską ropę przez Gdańsk
Tankowiec, który ma przywieźć 100 tys. ton ropy, wpłynie do Gdańska przed końcem stycznia i dalej surowiec będzie transportowany polskim systemem rurociągów do Schwedt. Większe ilości, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, mają być wysyłane przez Gdańsk od lutego.

Pierwsza dostawa nierosyjskiej ropy następuje po wielomiesięcznych rozmowach między Berlinem a Warszawą w celu zabezpieczenia surowca dla zakładu w Schwedt, który odpowiada za dostawy 90 proc. paliwa dla Berlina.

Wyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych i produkcja oleju napędowego ze Schwedt są bardzo ważne zarówno dla Niemiec jak i Polski, ponieważ Europa przygotowuje się do zakazu importu rosyjskiego oleju napędowego, który wejdzie w życie 5 lutego, i może doprowadzić do ograniczenia dostawy.

Od początku stycznia rafineria w Schwedt pracuje na 50 proc. mocy produkcyjnych, ponieważ dostawy z Rosji zostały wyeliminowane. Niemcy poinformowały w grudniu, że Polska zobowiązała się dostarczyć wystarczającą ilość ropy, aby od stycznia zakład mógł pracować na 70 proc. mocy.

We wrześniu Niemcy przejęły kontrolę nad rafinerią w Schwedt, która w większości należała do rosyjskiego Rosnieftu, w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia dostaw energii do kraju. Współudziałowcami Schwedt są koncern naftowy Shell i włoski Eni.
Słowa kluczowe: