Naftowi giganci nadal będą korzystać z wysokich cen energii

Oczekuje się, że największe zachodnie firmy energetyczne w 2022 zanotują łączny rekordowy zysk w wysokości 200 mld USD. Zyskami podzielą się z akcjonariuszami i wykupią własne akcje.

Naftowi giganci nadal będą korzystać z wysokich cen energii
Oczekuje się, że duże koncerny naftowe takie jak BP, Chevron, Exxon Mobil, Shell i TotalEnergies osiągną łączny zysk w wysokości 199 miliardów USD w 2022 roku. Faktyczne dane będą znane pod koniec tego miesiąca i na początku lutego, kiedy firmy podadzą ostateczne wyniki kwartalne.

Prognozuje się, że w tym roku ich zyski spadną do 158 miliardów USD z powodu niższych cen energii i obaw związanych z inflacją, ale według szacunków analityków dostarczonych przez Refinitiv, nadal będzie to znacznie powyżej poprzedniego rekordu z 2011 roku.

Dobry rok 2022 pomógł również koncernom naftowym zredukować zadłużenie do łącznej kwoty 100 miliardów USD, najniższego poziomu od 15 lat, co pozwoliło im rozpocząć rok 2023 z większym przygotowaniem na wszelkie przyszłe spowolnienia.

Rekordowe zyski, jakie zanotowano w branżach naftowej i paliwowej mogą jednak ożywić oczekiwania rządów na całym świecie do dalszego podwyższania nieoczekiwanych podatków dla sektora, ponieważ gospodarki zmagają się z wysokimi cenami energii.
Słowa kluczowe:
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu