USA nie sprzedadzą ropy z rezerw do Chin

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła ustawę zakazującą sprzedaży Chinom ropy ze strategicznych rezerw USA. Świadczą o tym wyniki głosowania.

USA nie sprzedadzą ropy z rezerw do Chin
Na tle rekordowo niskich zapasów ropy naftowej w narodowych rezerwach 331 posłów Izby opowiedziało się za zakazem sprzedaży paliwa z niej do Chin, przeciw było 97. Teraz ustawa musi zostać rozpatrzona i przyjęta przez Senat. Jeśli zostanie zatwierdzona, trafi do prezydenta do podpisu. Analitycy generalnie krytycznie odnoszą się do inicjatywy i przewidują, że kontrolowany przez Demokratów Senat jej nie poprze.

Przedstawiając projekt ustawy Steve Scalise – lider republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat prezydent Joe Biden wysuszył amerykańską rezerwę strategiczną, by odwrócić uwagę od wojny, którą prowadzi z amerykańską energią, osłabiając tym samym krajowe bezpieczeństwo gospodarcze i strategiczne. Dodał, ze administracja sprzedawała ropę z naszych rezerw strategicznych Komunistycznej Partii Chin.

Ustawa uchwalona w czwartek przez Izbę Reprezentantów zabrania sprzedaży produktów ropopochodnych z rezerw narodowych jakimkolwiek firmom lub przedsiębiorstwom kontrolowanym przez Komunistyczną Partię Chin lub z nią powiązaną. Wyjątek stanowią dostawy, które nie są przeznaczone na eksport do Chin.

Według danych Departamentu Energii USA od listopada 2021 roku z krajowych rezerw ropy wydano ponad 200 milionów baryłek ropy, aby ustabilizować rynek energii i ograniczyć wzrost cen paliw na stacjach w kraju.
Słowa kluczowe:
XVI Spotkanie Branży Paliwowej