MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Indie trzecim co do wielkości rynkiem samochodowym na świecie

Po raz pierwszy Indie wyprzedziły Japonię w sprzedaży samochodów w zeszłym roku i stały się trzecim co do wielkości rynkiem motoryzacyjnym na świecie, poinformował w piątek Nikkei Asia.

Indie trzecim co do wielkości rynkiem samochodowym na świecie
Pixabay

W raporcie Nikkei Asia podano, że według wstępnych wyników sprzedaż nowych pojazdów w Indiach wyniosła co najmniej 4,25 miliona sztuk, przewyższając 4,2 miliona sprzedanych samochodów w Japonii. Oczekuje się, że wielkość sprzedaży w Indiach będzie dalej rosła.

Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o sprzedaż samochodów są Chiny, za nimi Stany Zjednoczone. Do 2021 roku trzecie miejsce zajmowała Japonia, ale w minionym roku wyprzedziły ją Indie.

Serwis Nikkei Asia podaje, że większość nowych samochodów sprzedanych w Indiach w zeszłym roku stanowiły pojazdy napędzane benzyną, w tym samochody hybrydowe, przy czym niemal nieobecne w sprzedaży były pojazdy elektryczne.

Powodem, dla którego Indie wyprzedziły Japonię w sprzedaży nowych aut był kryzys na rynku chipów. Samochody przeznaczone na rynek indyjski mają mniej półprzewodników niż te sprzedawane w krajach rozwiniętych.

Obecnie w Indiach mieszka 1,4 miliarda ludzi, a oczekuje się, że jeszcze w tym roku populacja wyprzedzi Chiny i będzie rosła aż do wczesnych lat 60. XXI wieku, a to czynnik, który będzie wpływać na popyt na samochody.
Słowa kluczowe: