Shell Franczyza

Chiny sprzedadzą więcej paliw

Chiny podniosły kwoty eksportowe na produkty ropopochodne w ramach pierwszego przydziału w tym roku - poinformowały o tym we wtorek agencje konsultingowe.

Chiny sprzedadzą więcej paliw
Według JLC i Longzhong Chiny przyznały 17,06 mln ton kontyngentów czterem państwowym rafineriom, obejmujących głównie eksport benzyny, oleju napędowego i paliwa do silników odrzutowych. Pozostałą część kontyngentów przydzielono spółce zależnej rafinerii państwowego konglomeratu obronnego Norinco i China National Aviation Fuel Company.

Spółki państwowe China Petrochemical Corp (Sinopec), China National Petroleum Corp, China National Offshore Oil Company i Sinochem Group otrzymały nowe kwoty. Przydzielone wielkości o 31 proc. przewyższają te przyznane w ubiegłym roku (13 mln ton).

W ostatnich miesiącach wzrósł eksport benzyny i oleju napędowego z Chin. Wynika to z faktu, że rafinerie starały się wykorzystać kwoty przy atrakcyjnych marżach eksportowych. Nowe przydziały mogą zachęcić rafinerie, będące największym światowym importerem ropy, do przerobu większych ilości surowca i utrzymania eksportu paliw na rekordowym poziomie w pierwszej połowie roku, łagodząc wpływ ewentualnych cięć w eksporcie rosyjskiego oleju napędowego, gdy w lutym wejdą w życie sankcje Unii Europejskiej.
Słowa kluczowe: