Co zmieni waluta w zakupach ropy przez Chiny?

Chęć Chin do rozliczania zakupu ropy z krajów Zatoki Perskiej w juanach doprowadzi do powstania nowego ładu energetycznego na świecie – tak uważa Zoltan Pozhar, analityk szwajcarskiego banku Credit Suisse, który wypowiedział się dla ‘’The Financial Times’’.

Co zmieni waluta w zakupach ropy przez Chiny?
Według analityka spotkanie prezydenta Chin Xi Jinpinga z przywódcami Rady Współpracy Państw Arabskich Zatoki Perskiej (GCC), które odbyło się w grudniu, zapoczątkowało narodziny „petrojuana”.

Podczas tego spotkania Xi Jinping powiedział, że Chiny są gotowe do przyspieszenia rozliczeń w zakresie handlu ropą i gazem z krajami GCC w juanach. Ponadto, powiedział, Pekin zwiększa zakupy ropy i LNG z Rosji, Iranu, Wenezueli i niektórych krajów afrykańskich za swoją walutę krajową.

Zdaniem Pozhara Chiny chcą przepisać zasady światowego rynku energii w ramach strategii ograniczania handlu dolarami, którą na tle transformacji popierają także chińscy partnerzy z BRICS. Analityk podkreślił, że przejście na juana byłoby ogromną zmianą w światowym handlu energią.
Słowa kluczowe: