MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Chiny prawdopodobnie zwiększą eksport paliw

Chińskie rafinerie prawdopodobnie zwiększą eksport produktów rafinowanych w listopadzie i grudniu 2022 r. a także na początku 2023 r. – podała w poniedziałek agencja Reutera powołując się na swoje źródła.

Chiny prawdopodobnie zwiększą eksport paliw
Wzrost chińskiego eksportu prawdopodobnie przyczyni się do stabilizacji światowych rynków ropy naftowej i częściowo zastąpi dostawy z Rosji, które w nadchodzących miesiącach zostaną dotknięte embargami Unii Europejskiej.

Zwiększenie eksportu paliw pozwoli też Chinom na przyspieszenie gospodarcze, po wielu lockdownach, wywołanych epidemią kornawirusa.

Chińskie jesienne kontyngenty obejmują 13,25 mln ton produktów rafinowanych – benzyny, oleju napędowego i paliwa lotniczego – oraz 1,75 mln ton niskosiarkowego paliwa żeglugowego.

Z danych celnych wynika, że od stycznia do sierpnia Chiny wyeksportowały około 16,4 miliona ton rafinowanego paliwa, w tym 7,56 miliona ton benzyny, 5,54 miliona ton paliwa do silników odrzutowych i 3,25 miliona ton oleju napędowego.

Zdaniem analityków chiński miesięczny eksport może podwoić się do 4-5 mln ton w okresie od listopada do grudnia. Oczekuje się, że chińskie rafinerie również najbardziej zwiększą eksport oleju napędowego, ponieważ ma on najwyższy zysk w porównaniu z benzyną i paliwem do silników odrzutowych.
Słowa kluczowe: