Tankuj na stacjach z logo HUZARA

Europa szykuje się na awarie i przestoje rafinerii

Szacuje się, że w październiku około 1,5 miliona baryłek dziennie zdolności rafinacji ropy naftowej w Europie zostanie wyłączone z powodu planowanych konserwacji i nieplanowanych przestojów w rafineriach, szacuje Energy Aspect.

Europa szykuje się na awarie i przestoje rafinerii
Jesienny sezon przestojów w rafineriach w Europie oraz francuska akcja strajkowa mogą podbić ceny oleju napędowego i ograniczyć dostawy paliw przed wprowadzeniem przez Unię Europejską zakazu obrotu rosyjskimi produktami rafineryjnymi.

Brak na europejskim rynku zdolności przerobowej w przyszłym miesiącu na poziomie 1,5 mln baryłek dziennie jest wyższy od deficytu na poziomie 1,1 mln baryłek dziennie przepustowości rafinerii we wrześniu i jest też wyższy od średniej z lat 2015-2019 dla tego okresu.

Planowane przestoje remontowe w przyszłym miesiącu obejmują m.in. rafinerię Eni w Sannazzaro we Włoszech, rafinerię Repsola w Tarragonie w Hiszpanii oraz rafinerię Galp Energia w Sines.

Europa zwiększyła co prawda import oleju napędowego z innych regionów, takich jak Bliski Wschód i Azja i we wrześniu osiągnęła najwyższy od trzech lat poziom importu na poziomie 1,6 miliona baryłek dziennie, ale przestoje rafinerii we Francji, częściowo z powodu strajku, mogą zdaniem analityków ponownie ograniczyć podaż.

Cytowany przez agencję Reutera Mark Williams analityk Woodmac powiedział, że firma spodziewa się, że ceny diesla najbardziej wzrosną w połowie stycznia, prawdopodobnie także w lutym, ale wzrost może nastąpić już nieco wcześniej, gdy rynek zacznie panikować.
Powiązane publikacje
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.