MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Kraje UE zwlekają z nałożeniem podatku od nadzwyczajnych zysków z paliw kopalnych

Kraje Unii Europejskiej rozważają możliwość odroczenia o rok opłaty od nieoczekiwanych zysków firm z sektora paliw kopalnych – podała agencja Reutera.

Kraje UE zwlekają z nałożeniem podatku od nadzwyczajnych zysków z paliw kopalnych
Kraje UE negocjują środki zaproponowane przez Brukselę w zeszłym tygodniu, aby spróbować obniżyć niebotycznie wysokie koszty energii – w tym opłaty za ponadnormatywne zyski firm energetycznych. Wspólne działania mają pomóc konsumentom borykającym się z gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię.

Najnowsza kompromisowa propozycja negocjacji z krajami UE, do której dotarła agencja Reutera, pozwoliłaby krajom nałożyć planowaną przez UE opłatę od paliw kopalnych na dochody firm od 2022 roku, jak i od 2023 roku, lub tylko od 2023 roku.

Komisja Europejska zaproponowała, aby opłata za nieoczekiwany zysk była stosowana do nadwyżek zysków osiągniętych w 2022 r. przez firmy naftowe, gazowe, węglowe i rafineryjne – w celu szybkiego zebrania gotówki, którą rządy mogłyby wykorzystać, aby pomóc konsumentom i przedsiębiorstwom poradzić sobie z gwałtownie rosnącymi cenami energii.

Unijna opłata miałaby zastosowanie do „nadwyżkowych” zysków, które są o 20 proc. wyższe od średnich dochodów podlegających opodatkowaniu w ciągu ostatnich czterech lat, zgodnie z kompromisem opracowanym przez Czechy, które obecnie sprawują rotacyjną prezydencję w UE. Państwa takie jak Grecja i Włochy, które już wprowadziły nieoczekiwany podatek od zysków od firm produkujących paliwa kopalne, byłyby w stanie utrzymać te systemy, jeśli zostaną uznane za „równowartość” opłaty UE.

W projekcie podano, że kraje mogą również nałożyć opłatę w wysokości ponad 33 proc. nadwyżki zysków firm zajmujących się paliwami kopalnymi w roku podatkowym.
Grupa Muszkieterów poszukuje dostawców paliw i autogazu na rok 2023
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.