Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ

Zmiany we władzach Shella

Prezes koncernu Shell, jednej z największych firm naftowo-gazowych na świecie, Ben van Beurden odchodzi ze stanowiska. Jego miejsce zajmie także związany z koncernem Wael Sawan.

Zmiany we władzach Shella
W oświadczeniu Shell napisał, że Ben van Beurden ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego pod koniec 2022 r., a jego następcą zostanie Wael Sawan, którego nominacja oficjalnie wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. Van Beurden będzie kontynuował swoją działalność w firmie jako konsultant zarządu do 30 czerwca 2023 r., po czym całkowicie opuści firmę.

Van Beurden spędził w brytyjskiej firmie łącznie około 39 lat. Objął stanowisko dyrektora generalnego w 2014 roku. Wael Sawan jest związany z Shellem i od października 2021 roku kieruje rozwojem zintegrowanych rozwiązań gazowych, odnawialnych i energetycznych w Shell.

Jak podała agencja Reutera, nominacja Sawana pojawia się w kluczowym momencie dla giganta naftowego, którego celem jest zmniejszenie emisji do zera netto do 2050 roku i odejście od paliw kopalnych, nawet w czasie gdy Europa jest zainteresowana paliwami kopalnymi, aby przetrwać narastający kryzys energetyczny.

Analitycy Credit Suisse oceniając przyszłego prezesa Shella powiedzieli, że jest dobrze znany inwestorom i spodziewają się, że jego nominacja będzie miała ograniczony wpływ na strategię Shell. Credit Suisse Asset Management jest jednym z pięciu największych udziałowców Shell.


Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.