Tankuj na stacjach z logo HUZARA

Sankcje wobec Rosji mogą wpłynąć na transport ropy przez Cieśniny Duńskie

Sankcje dotyczące ropy z Federacji Rosyjskiej mogą wpłynąć na funkcjonowanie morskiego punktu przeładunkowego w Danii – poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na własne źródła.

Sankcje wobec Rosji mogą wpłynąć na transport ropy przez Cieśniny Duńskie
Kraje zachodnie starają się ograniczyć dochody Rosji z dostaw energii, w tym celu wprowadziły kilka pakietów sankcji. W szóstym pakiecie Unii Europejskiej wprowadzono zakaz ubezpieczania i finansowania przez firmy unijne transportu ropy, w szczególności szlakami morskimi, do krajów trzecich. Również kraje G7 mają zamiar wprowadzić ograniczenia cenowe na rosyjską ropę w ramach rozszerzenia sankcji oraz zakazać jej transportu drogą morską, ubezpieczenia i wsparcia finansowego takich transakcji.

Część ograniczeń dotyczących świadczenia pomocy technicznej dotknie branżę morską. Po wprowadzeniu ograniczeń w transporcie w państwach Unii Europejskiej armatorzy nie będą już mogli zatrudniać wyspecjalizowanych pilotów z firm unijnych do prowadzenia statków przez Cieśniny Duńskie.

Cieśninami tymi dostarczana jest ropa naftowa i paliwo z rosyjskich portów nad Bałtykiem. Duńskie władze nie nakazują, a jedynie zalecają armatorom korzystanie z usług pilotów, dlatego teoretycznie statki mogą bez nich wyruszać w niebezpieczne podróże po cieśninach.

Oczywiście jeśli przewożone towary spełnią warunki sankcji, wówczas armatorzy będą mogli bez ograniczeń korzystać z usług ubezpieczycieli i pilotów.Słowa kluczowe:
MOYA więcej niż dobre paliwa

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.