Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Wielka Brytania ogłosi nowe licencje wydobywcze na ropę i gaz

Oczekuje się, że brytyjski rząd ogłosi dziesiątki nowych koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym w celu zwiększenia krajowej produkcji, podały agencji Reutera dwa źródła zaznajomione z dyskusjami rządu.

Wielka Brytania ogłosi nowe licencje wydobywcze na ropę i gaz
Premier Liz Truss, która na stanowisko została nominowana we wtorek, ma w czwartek przedstawić parlamentowi plany rządu dotyczące rozwiązania problemu rosnących rachunków za energię. Podczas kampanii wielokrotnie powtarzała, że zwiększenie krajowej podaży energii będzie częścią jej działań w dążeniu do obniżenia cen.

Oczekuje się, że nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss zniesie w czwartek zakaz szczelinowania i będzie chciała w większym stopniu wykorzystywać rezerwy na Morzu Północnym. W czwartek przedstawi parlamentowi plan, który będzie obejmował zarówno krótko-, jak i długoterminowe rozwiązania kryzysu energetycznego, mówi się o rozpisaniu nowej rundy licencji wydobywczych. Dokładna ich liczba nie została jeszcze potwierdzona, ale źródła agencji Reutera podały, że może ich być nawet 130.

Nie ma jednak szans, aby runda licencyjna przyniosła krótkoterminową ulgę w rachunkach za energię, ponieważ od początkowych poszukiwań do wydobycia ropy i gazu ze złoża zwykle mija od 5 do 10 lat.

Ostatnia runda licencji offshore w Wielkiej Brytanii miała miejsce w 2020 roku.
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.