Shell Franczyza

Wielka Brytania ogłosi nowe licencje wydobywcze na ropę i gaz

Oczekuje się, że brytyjski rząd ogłosi dziesiątki nowych koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym w celu zwiększenia krajowej produkcji, podały agencji Reutera dwa źródła zaznajomione z dyskusjami rządu.

Wielka Brytania ogłosi nowe licencje wydobywcze na ropę i gaz
Premier Liz Truss, która na stanowisko została nominowana we wtorek, ma w czwartek przedstawić parlamentowi plany rządu dotyczące rozwiązania problemu rosnących rachunków za energię. Podczas kampanii wielokrotnie powtarzała, że zwiększenie krajowej podaży energii będzie częścią jej działań w dążeniu do obniżenia cen.

Oczekuje się, że nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss zniesie w czwartek zakaz szczelinowania i będzie chciała w większym stopniu wykorzystywać rezerwy na Morzu Północnym. W czwartek przedstawi parlamentowi plan, który będzie obejmował zarówno krótko-, jak i długoterminowe rozwiązania kryzysu energetycznego, mówi się o rozpisaniu nowej rundy licencji wydobywczych. Dokładna ich liczba nie została jeszcze potwierdzona, ale źródła agencji Reutera podały, że może ich być nawet 130.

Nie ma jednak szans, aby runda licencyjna przyniosła krótkoterminową ulgę w rachunkach za energię, ponieważ od początkowych poszukiwań do wydobycia ropy i gazu ze złoża zwykle mija od 5 do 10 lat.

Ostatnia runda licencji offshore w Wielkiej Brytanii miała miejsce w 2020 roku.