Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Paliwa BAQ jakość grupy Orlen

OPEC+ zgadza się na niewielkie ograniczenie limitów produkcji ropy

OPEC i jego sojusznicy uzgodnili w poniedziałek na niewielką obniżkę limitów wydobycia ropy, aby podnieść ceny, które spadły w obawie przed spowolnieniem gospodarczym.

OPEC+ zgadza się na niewielkie ograniczenie limitów produkcji ropy
Od października producentów współpracujacych w ramach OPEC+ będą obowiązywać limity obniżone o 100 tys. baryłek dziennie, co stanowi zaledwie 0,1 proc. światowego popytu. Zgodzili się również, aby lider OPEC Arabia Saudyjska mógł w każdej chwili zwołać nadzwyczajne spotkanie, jeśli niestabilność rynkowa się utrzyma.

Matthew Holland z Energy Aspects powiedział, że OPEC+ obawia się przedłużającej się zmienności cen generowanej przez słabe nastroje makroekonomiczne, niską płynność i ponowne blokady Chin, a także niepewność co do potencjalnej umowy między USA a Iranem i wysiłków na rzecz ustalenia limitu cen na rosyjską ropę. Giovanni Staunovo z UBS powiedział, że cięcie sugeruje, że istnieje chęć obrony cen ropy, aby utrzymać jej kurs powyżej poziomu 90 USD za baryłkę.

Sygnały z rynku fizycznego sugerują jednak, że podaż pozostaje napięta, a wiele krajów OPEC produkuje poniżej zakładanych celów, podczas gdy nowe zachodnie sankcje zagrażają rosyjskiemu eksportowi.
Słowa kluczowe:
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.