Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Szef MAE wskazuje odpowiedzialnych za wzrost cen energii

e-petrol.pl
2021-11-29 / 09:40
Szef MAE wskazuje odpowiedzialnych za wzrost cen energii

Napięcia na rynkach energetycznych można uznać za wytworzone sztucznie, uważa Fatih Birol szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Birol powiedział, że jedną z przyczyn wysokich cen paliw kopalnych jest niechęć producentów ropy i gazu, w tym sojuszu OPEC+ i Gazpromu, do zwiększenia dostaw i dodał, że czynnikiem, który doprowadził do wysokich cen, była pozycja niektórych z największych dostawców ropy i gazu.

Szef MAE powołał się na dane Agencji, według których wolne moce produkcyjne w krajach OPEC+ wynoszą obecnie około 6 mln baryłek ropy dziennie. W związku z tym Birol wyraził nadzieję, że na następnym spotkaniu sojusz podejmie decyzję o zwiększeniu podaży na rynku ropy i pomocy w spadku cen do „rozsądnych poziomów”.

W odniesieniu do rynku gazu Birol powiedział, że organizacja widzi wysokie ceny gazu w Europie i niezwykle niski poziom rezerw w magazynach Gazpromu. W konsekwencji, według szacunków MAE, ropy i gazu jest wystarczająco dużo, ale nie docierają one do konsumentów. Jego zdaniem europejscy konsumenci są teraz uzależnieni od dwóch czynników – decyzji Rosji i tego, jak mroźna będzie zima.

MAE przewiduje, że w tym roku zużycie gazu ziemnego wzrośnie o 5 proc., ropy o 7 proc., co będzie najwyższym wzrostem od 50 lat. Prognoza wzrostu zużycia węgla to ponad 10 proc. i jest to najwyższy odnotowany wzrost.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.