Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Chiny zwiększą podaż „sankcjonowanej” ropy

e-petrol.pl
2021-11-16 / 09:38
Chiny zwiększą podaż „sankcjonowanej” ropy

Import irańskiej ropy do Chin przekracza 560 tys. baryłek dziennie, a uwolnienie zaktualizowanych kwot dla niezależnych chińskich rafinerii wesprze wzrost zakupów z Iranu.

Według agencji Reutera i firmy analitycznej Vortexa import irańskiej ropy do chińskich konsumentów przekracza już 560 tys. baryłek dziennie. Według handlowców korzyści z dostępu do surowców po niskich cenach przewyższają koszty ryzyka naruszenia sankcji USA. Wznowienie negocjacji w sprawie umowy nuklearnej między krajami zachodnimi a Iranem planowane jest na koniec listopada. Przewidywane przedłużenie umów na warunkach z 2015 roku pozwoliłoby temu krajowi z Bliskiego Wschodu na ponowną otwartą sprzedaż ropy.

Rafinerie w Chinach zapowiedziały, że zwiększą import surowców z Iranu. Vortexa Analytics odnotowuje znaczne rabaty na dostawy z Iranu. Według Vortexa średnia podaż w okresie czerwiec-lipiec 2021 r. wyniosła 478 tys. baryłek dziennie, w sierpniu br. – 660 tys. baryłek dziennie, a we wrześniu – 545 tys.
Ponowne zawarcie umowy z Iranem mogłoby znacznie zwiększyć tę wielkość kosztem innych eksporterów. Według agencji Reutera irańska ropa stanowi obecnie około 6 proc. importu ropy naftowej do Chin. Według handlowców dostawy realizowane są w formie importu ropy z Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Malezji, wypierając dostawy z Brazylii i Afryki Zachodniej.

Agencja Reutera oszacowała dostawy irańskiej ropy na 1,3 miliarda USD miesięcznie. Jest to główny dochód z eksportu dla państwa Bliskiego Wschodu. Większość wolumenu trafia do chińskich konsumentów. Sankcje USA nałożone przez administrację Trumpa na Iran nie powstrzymały całkowicie tego napływu węglowodorów z Bliskiego Wschodu. Teraz Chiny wzywają Stany Zjednoczone do jak najszybszego zniesienia „nielegalnych jednostronnych sankcji” wobec tego kraju na Bliskim Wschodzie.
Słowa kluczowe: Chiny, ropa z Iranu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.