Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Royal Dutch Shell przygotowuje rozwód podatkowy

e-petrol.pl
2021-11-16 / 09:34
Royal Dutch Shell przygotowuje rozwód podatkowy

Angielsko-holenderska firma naftowo-gazowa Royal Dutch Shell Plc planuje zmienić nazwę na Shell Plc i zostać rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii, a nie w Niderlandach (Holandii).

Przez dziesięciolecia Royal Dutch Shell była połączeniem dwóch niezależnych spółek holdingowych, aż do 2005 roku, kiedy ich udziałowcy zatwierdzili fuzję w jedną spółkę z siedzibą w Niderlandach z dwoma rodzajami udziałów (A i B). Do niedawna największymi udziałowcami były holenderskie Centralne Towarzystwo Transakcji Bezgotówkowych Papierów Wartościowych (21,2 proc.) oraz brytyjska struktura Guaranty Nominees Limited (18 proc.).

W poniedziałek naftowo-gazowy gigant Shell poinformował, że zamierza wyprowadzić się z Niderlandów. Siedziba ma zostać przeniesiona z Hagi do Londynu.
Shell przekonuje, że zmiana ma usprawnić działanie koncernu, a do Londynu przeprowadzi się jedynie ścisłe kierownictwo, m.in. dyrektor generalny Ben van Beurden i dyr. ds. finansowych Jessica Uhl.

Rząd w Hadze jest niezadowolony z propozycji, nad którą akcjonariusze firmy zagłosują 10 grudnia. Minister gospodarki Stef Blok powiedział, że rozmawia z kierownictwem Shella na temat konsekwencji tej decyzji dla miejsc pracy i "zrównoważonego rozwoju". Media donoszą, że Blok rozpoczął konsultacje z partiami w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) w sprawie zniesienia podatku o dywidend, aby przekonać koncern do zmiany decyzji o zmianie siedziby.

Stowarzyszenie przedsiębiorców VNO NCW także uważa, że przeniesienie siedziby Shella pogorszy holenderski klimat biznesowy.
Słowa kluczowe: Royal Dutch Shell

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.