Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Norwegia sprzeciwia się zakazowi działalności związanej z ropą i gazem w Arktyce

e-petrol.pl
2021-10-27 / 09:36
Norwegia sprzeciwia się zakazowi działalności związanej z ropą i gazem w Arktyce

Nowy premier Norwegii Jonas Gahr Støre skrytykował propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zakazu działalności związanej z ropą i gazem w Arktyce, ponieważ najmocniej uderzy to w ten skandynawski kraj.

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie światowego moratorium na wydobycie paliwa węglowodorowego w Arktyce, ale poparła wydobycie surowców mineralnych przez kraje UE przy zachowaniu „wysokich standardów środowiskowych”. Według unijnego komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginiusa Sinkeviciusa, zgodnie z unijną strategią dla Arktyki węgiel, ropa i gaz „muszą pozostać pod ziemią w Arktyce”. KE opowiada się za globalnym moratorium na ich produkcję. Według komisarza europejskiego region ma szczególne znaczenie z punktu widzenia ocieplania się klimatu, gdyż jego temperatura rośnie średnio trzy razy szybciej niż temperatura reszty Ziemi z powodu topnienia lodu, co z kolei przyspiesza proces globalnego ocieplenia.

Støre powiedział dziennikowi „Financial Times”, że jeśli Norwegia, największy po Rosji dostawca gazu do Europy, „porzuci przemysł naftowy” w nadchodzących latach, to Europie kontynentalnej trudno będzie osiągnąć „zielone” cele. Zatrzymałoby to również udaną przemysłową transformację Norwegii na drodze do osiągnięcia zerowych emisji.

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny (naftowy) zarządza aktywami o wartości prawie 1,4 bln USD i jest zasilany z przychodów z ropy naftowej.
Słowa kluczowe: Arktyka, moratorium, Norwegia

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.